fbpx
Máte otázky? Zavolejte naší personalistce. Ráda vám se vším poradí!

Blog

Studium

První týdny na vysoké. Jak je pohodově zvládnout?

První týdny na vysoké. Jak je pohodově zvládnout?
Opustili jste bezpečně známé prostředí střední školy. Máte za sebou nejdelší prázdniny a nastupujete na vysokou. Asi jste v novém městě, možná trochu vyjukaní s hlavou plnou otázek a pocitem čerstvě nabyté absolutní svobody.
Už jste zvládli zápis i vytvoření rozvrhu. Formalitám ale není konec. Potřebujete bydlení, studentský průkaz na MHD, k tomu možná ISIC či potvrzení o studiu. A nejste sami. Různá lejstra a kartičky chtějí vyřídit všichni studenti, takže asi vystojíte pár pěkných front. Zkuste čas v nich využít k průzkumu. Nebuďte ustrašení a bavte se s ostatními. Možná se dozvíte zajímavé věci.

Rozkoukejte se

Škola se rozjíždí a vyučující na vás chrlí v prvních hodinách různé požadavky. Třeba na čtení odborné literatury. Nebylo by fajn pro tyhle případy vědět, kde je knihovna? A nejen ta. Udělejte si průzkum okolí. Poznejte své nové město. Využijte toho, že zatím nemusíte psát seminárky a máte dost času. Zmapujte si, kde se dá najíst, kde zevlit, kam za kulturou a sportem, kde se odehrávají zásadní studentské akce a podobně.
Pomůže, když se seznámíte s místními (třeba v těch frontách). A pokud se to nepodaří hned, zkuste se poptat po USE-IT mapě. V Praze, Brně i Ostravě jsou k mání a obsahují prověřené tipy na místa, která by mladí neměli minout. Skvěle můžou zafungovat taky studentské spolky. Sdružují hlavně aktivní lidi a pořád se v nich něco děje.

Svoboda = zodpovědnost

Točí se vám hlava z toho, kolik máte najednou svobody? Vlastní bydlení, rodiče daleko, v kapse nějaký keš? Nikdo vás nekontroluje, můžete dělat, co chcete, kdy chcete, s kým chcete. Ten pocit je opojný. Nenechte se jím ale unést příliš. Je sice pravda, že nikdo nebude sledovat vaši docházku na přednášky, věřte ale, že určitá míra důslednosti se vyplatí. Bulání (chození za školu) si schovejte do dalších ročníků, v prváku by se nemuselo vyplatit.
Buďte na sebe přísní a snažte se dodržovat určitý pravidelný režim. Jen díky němu totiž nezlenivíte. Výška funguje jinak, než jste byli zvyklí. Na střední jste nějakou práci museli dělat pořád. Úkoly, testy, písemné práce byly na denním pořádku. Na vysoké testování zpravidla začíná až v zápočtovém týdnu. Proto má většina studentů tendenci dřív než v zápočťáku nedělat nic. Pokud nicnedělání propadnete, těžko se z něj dostává. Čas vám doslova proteče mezi prsty. Utopíte ho sledováním seriálů, na sociálních sítích nebo v hospodách.

Kouzlo organizace

Přitom existuje poměrně jednoduchý recept, jak se tomu vyhnout. Kouzlo tkví v organizaci a v tom, že budete mít (kromě studia) nějakou smysluplnou činnost, která vás bude opravdu bavit. A uvidíte její výsledky.
Skvělé je si jasně říct, jaké jsou vaše cíle. Tak třeba vydělat si na parádní zimní dovolenou na horách, nebo natrénovat na půlmaraton, navštěvovat kurzy vaření, pomáhat potřebným, nebo třeba sbalit v posilovně holku. Když budete vědět, co chcete, cestu k cíli objevíte snadněji.
Váš univerzitní rozvrh je daný, tak se ho držte a použijte jej jako základní kámen svého plánování. Mezery v něm zkuste vyplnit průběžnou přípravou do školy. A volný čas využijte pro mimoškolní aktivity, koníčky a činnosti, které povedou k naplnění vašich cílů. Nedělejte věci bezhlavě, ale zamyslete se nad tím, do čeho chcete svou energii skutečně vložit. A pak do toho jděte na 100 %.
Budete k uskutečnění plánů potřebovat peníze? Nabídka brigád je široká. Vyberte si hlavně časově flexibilní práci, která nebude zasahovat do vašich studijních povinností. Při výběru brigády ale myslete taky na svou budoucnost. Zvolte si ideálně takovou, která bude souviset s vaším oborem nebo vám přinese nové dovednosti, které uplatníte kdekoli. Důvody najdete v samostatném článku.

Nejnovější články

Jan Karásek
Patrik Jurenka
Báseň o operátorovi