fbpx
Máte otázky? Zavolejte naší personalistce. Ráda vám se vším poradí!

Blog

Kariéra

Kdy je čas na změnu zaměstnání?

Kdy je čas na změnu zaměstnání?
„Celých 40 let jsem pracoval ve fabrice a nikdy mě nenapadlo práci měnit,“ povídal mi nedávno dědeček. A jedním dechem pokračoval: „Vy mladí to máte jinak, nevydržíte na jednom místě.“ Pracovat na jedné pozici desetiletí, je dnes spíš raritou. I když ještě generace našich rodičů setrvává v zaměstnání spíš kvůli jistotě než vlastní spokojenosti. Časté střídání zaměstnavatelů sice v životopise dobře nevypadá. Ale pokud vám práce nevyhovuje, má smysl se v ní trápit? A jak poznáte, že je čas odejít?

Nesnáším nedělní večer

Je víkend. Když se blíží nedělní večer, začnete být nervózní a ve stresu. Jste doslova zhnusení z toho, že zítra budete muset zase do práce? K tomu máte pocit, že vám čas protéká mezi prsty a neustále nestíháte? Jste vyčerpaní, podráždění a nemůžete spát, protože se vám hlavou honí, co všechno budete muset v zaměstnání zvládnout? Možná hoříte a možná jste už vyhořeli. Tak jak tak, je čas na změnu. Někdy si stačí uvědomit, že práce není to nejdůležitější na světě. Jindy pomůže odborník – terapeut. V posledních fázích syndromu vyhoření ale bývá změna zaměstnání to jediné, co pomáhá.

Stagnace a stereotyp

Rutinní činnosti zabíjí kreativitu, to je všeobecně známo. Stereotyp je ale natolik zákeřný, že vám dokáže sebrat taky radost a uspokojení. Tak schválně. Pomysleli jste si někdy, že v zaměstnání hloupnete? Že by vaši práci zvládla i dobře vycvičená opice? Pokud máte pocit, že se nikam neposouváte a chybí vám vidina růstu a změny k lepšímu, možná je čas poohlédnout se jinde.

Cítíte se nedocenění

Poplácá vás zaměstnavatel po rameni, když se vám něco povede? Nebo bere úspěchy jako samozřejmost a zabývá se jen vašimi přešlapy? Ocenit a povzbudit aspoň jednou za čas potřebuje každý. Nejen finančně. Nicméně peníze jsou často motorem naší výkonnosti. Jste ve finanční pohodě, nebo žijete od výplaty k výplatě? Ať už vám chybí pochvala nebo pár stovek na výplatní pásce, je dobré to probrat se svým nadřízeným. Třeba najdete společnou řeč.

Šéfa a (nebo) kolegů máte plné zuby

V práci trávíte velkou část dne. S kolegy jste možná více než s vlastní rodinou. Je proto fajn, když si tak nějak lidsky sedíte a respektujete se. Co když je ale někdo ze spolupracovníků pořádný prudič? Co když vůbec nevycházíte se svým šéfem? Než uděláte radikální rozhodnutí v podobě změny zaměstnání, zkuste vztahy napravit. Někteří lidé netuší, jak nesnesitelní dokáží být (jen jim to asi nezkoušejte říkat přímo). Když se nesetkáte s pochopením, oprašte svůj životopis.
U mladých lidí, kteří ještě nejsou zcela pracovně vyprofilovaní je normální změnit práci třeba po roce či dvou. Patříte-li do kategorie 30+, doporučuje se servat na pracovní pozici o něco déle, alespoň 3–4 roky. Pracovní trh je aktuálně plný nabídek. Po schopných zaměstnancích je velká poptávka a tak není na místě bát se, že když dáte výpověď, zůstanete bez práce. Pokud chcete mít jistotu, že nebudete muset absolvovat návštěvu Úřadu práce, najděte si nového zaměstnavatele dřív, než toho původního opustíte. Personalisté jsou vstřícní a rádi vám pomohou vyřídit veškeré formality.

Nejnovější články

Jan Karásek
Patrik Jurenka
Báseň o operátorovi