fbpx
Máte otázky? Zavolejte naší personalistce. Ráda vám se vším poradí!

Blog

Kariéra Studium

Kam po maturitě aneb 5 tipů co podniknout, když vás výška neláká

Kam po maturitě aneb 5 tipů co podniknout, když vás výška neláká
Úspěšně jste zvládli maturitu a těšíte se na jedny z nejdelších prázdnin? Ti, kteří pokračují ve studiu na VŠ/VOŠ, mají jasno. Volno si maximálně užít a v září zase do školy. Co když vás ale výška neláká, nebo jste se na ni nedostali? Možná cítíte tu podivnou úzkost z nenadálé nejistoty. Z toho, kolik možností se vám nabízí a jak vybrat tu správnou.

1. pomaturitní studium jazyků

Máte pocit, že vám škola bude chybět? Zkuste pomaturitní studium jazyků. Kdo se dneska precizně neohání alespoň angličtinou, je tak trochu mimo mísu. Zaměstnavatelům zkrátka čeština stačí jen málokdy. Výhodou je, že vám zůstane status studenta se všemi bonusy. Pomaturitní studium se dá elegantně skloubit třeba s brigádou, takže si ho zvládnete sami zaplatit. Zakončeno je zpravidla mezinárodně uznávanou zkouškou a certifikátem, což se v životopisu hezky vyjímá.

2. Cesta do zahraničí

Jazyk se dá naučit i praktičtějším způsobem. Každodenním používáním. Když vyrazíte do zahraničí, kde budete nuceni samostatně řešit veškeré životní situace, zocelíte se nejen po jazykové stránce. Vyjet se dá za prací, studiem i dobrodružstvím – dělat můžete třeba dobrovolníka, a to v rámci neziskových projektů v EU i daleko za jejími hranicemi (tzv. workcampy). S prací i jazykovými pobyty může pomoct agentura, ale díky internetu si zvládnete cestu naplánovat i po vlastní ose.

3. Práce nebo brigáda

Makat se dá i v České kotlině, bez diskuze. Současný stav pracovního trhu k tomu dokonce vyzývá. Místo zpravidla není problém najít. Mzdy jsou slušné. Dokonce i pro brigádníky. Nicméně při výběru práce či přivýdělku myslete dopředu. Nespokojte se s prací, ve které postupně zakrníte. Chtějte se rozvíjet, zlepšovat, obohacovat! Třeba kariéra v Proveonu vám zaručeně přinese posun v komunikaci, vyjednávání i asertivitě. Vše využijete v dalším pracovním i soukromém životě. Při práci na HPP navíc získáte mnoho bonusů, třeba flexibilní pracovní dobu, smlouvu na neurčito, stravenky, sick days, profesionální školení, fajn mzdu a skvělý mladý kolektiv. Pokud budete chtít, můžete dále profesně růst a dostat se až k manažerským pozicím.

4. Stáže a trainee programy

Mnoho firem a především nadnárodní korporace nabízí programy pro absolventy. Placené i neplacené. Často vám dají více než jakákoli škola. Poznáte reálné fungování firmy z různých pozic (pracujete pro různá oddělení), nahlédnete pod ruce manažerům a možná se podíváte i do zahraničí, třeba do mateřské firmy. Přihlášku na stáže a trainee programy určené absolventům dobře zvažte, příležitost se nemusí opakovat.

5. Podnikání

Toužíte po samostatnosti a máte podnikatelské ambice? Proč ne! Rozjet podnikání hned po škole může být ideální. Nemáte závazky, hypotéky, neživíte děti. Útočiště vám často stále poskytují rodiče a máte dost volného času. Hlavně od vás nikdo nic nečeká, takže si můžete dovolit i chyby. Mnoha podnikatelům navíc k práci stačí živnosťák a notebook, tedy žádná velká investice. Vše chce ale řádnou přípravu, takže se dobře vybavte alespoň teoreticky. Zdrojů je dostatek, chybět by ale neměla kniha Na volné noze.
Máte za sebou maturu – zkoušku dospělosti. Možná se dospělost pozná i podle toho, že se můžete samostatně rozhodovat. Někdy to může být těžké, ale ať už bude výsledek vašich úvah jakýkoli, bude váš. Z vaší hlavy, vašeho srdce. A když si za ním budete stát, dotáhnete to daleko. Držíme vám palce!

Nejnovější články

Jan Karásek
Patrik Jurenka
Báseň o operátorovi